Your Cart
joystick-dcs

Jaki joystick DCS wybrać, przeczytaj moją subiektywną opinię

Jaki joystick DCS wybrałeś?

Chcesz zostać Bohaterem, walczącym o zdobycie przewagi w powietrzu tocząc pojedynki z innymi pilotami, przeprowadzając naloty ma pozycje wroga, transportując oddziały i uzupełnienia na wyznaczone pozycje. Nieważne czy chcesz latać jak AS myślistwa czy pilot helikoptera, chcesz zostać tym, który przeważy szalę zwycięstwa i wszystkie oczy skierują się na niego. Jaki joystick DCS wybrałeś?

DCS World zainstalowany, wybrany samolot zakupiony, wszystkie tutorial-e na Youtube obejrzane po 10 razy i………….i nie za bardzo możesz sobie poradzić z samolotem. W krytycznym przypadku nie masz joysticka, w lepszym, kupiłeś pierwszy joystick, który był zakupem na próbę i był najtańszym w ofercie. Przeszedłem podobną drogę, więc chcę Ci zaoszczędzić poszukiwań i frustracji i być może zaoszczędzić trochę gotówki na nieudane zakupy. Przedstawię kilka opcji, które moim subiektywnym zdaniem odpowiadają na pytanie jaki joystick do DCS wybrać.

Kolejność w jakiej pojawią się joysticki

Opcję będą podzielone ze względu na budżet. Pasja jest ważna, bo wprowadza, równowagę w nasze zabiegane, życie ale zdaję sobie też sprawę, że czynnik ekonomiczny jest równie ważny. Źle wydane pieniądze na pewno zburzą tą równowagę. Ja sam do dzisiaj nie mam topowego modelu joysticka natomiast zainwestowałem w topowe pedały USB.

Nie będzie tutaj joysticków, które nie są zestawami HOTAS. Jak dla mnie przesiadka na taki joystick okazała się skokiem milowym w przyjemności z latania. Mnogość przycisków, które są pod ręką i sprawiają, że większość funkcji w locie bojowym, możesz zrobić bez szukania klawiatury po biurku, jak dla mnie jest podstawową funkcjonalnością jaką powinien spełniać DCS joystick.

Przejdźmy zatem do konkretów gdzie postaram się podpowiedzieć jaki joystick do DCS:

1. Joystick THRUSTMASTER T.16000M FCS HOTAS

Jako pierwszy pojawi się zestaw Joystick z Przepustnicą (ja właśnie taki zestaw posiadam). Jest to sprzęt ze średniej półki cenowej, w którym zastosowano czujniki z topowego modelu. Znajdziesz w nim wszystko co potrzebne. Przede wszystkim precyzja, sam byłem pod wrażeniem, kiedy przesiadłem się z mojego starego joysticka, o ile łatwiejsze stało się latanie Mi8. Podkreślam, że nie zmieniałem żadnych ustawień dotyczących czułości czy krzywych w samym DCS. Sterowanie stało się przyjemne i płynne, a sam lot helikopterem nie nosił już znamion, ciągłej walki o przetrwanie. Co ważne czujniki te nie ulegają mechanicznemu zużyciu, więc z biegiem czasu joystick nie zmieni swojej charakterystyki.

Sam joystick posiada 4 przyciski na drążku + 1 HAT i 12 przycisków na podstawie. Przycisku na drążku i po lewej stronie podstawy możesz obsługiwać w trakcie lotu, przyciski na drążku są pod ręka a po lewą stronie podstawy łatwo przełączać lewą ręką. Natomiast po prawej stronie podstawy w trakcie lotu bojowego są niedostępne bez puszczania drążka. Ja osobiście wykorzystuję je do funkcji gdy jestem jeszcze na ziemi, co jest tak czy tak wygodniejsze niż sięganie do klawiatury.

Pod lewą ręką masz przepustnicę. Co najważniejsze masz tutaj dodatkową oś w postaci łopatek z przodu, do której możesz przypisać ster kierunku lub tylni rotor, jeżeli nie chcesz korzystać z osi skrętnej joysticka lub nie masz pedałów. Masz też dodatkową oś w postaci mini joysticka z przyciskiem, który np. możesz przypisać do kamery w systemie namierzającym. Do tego masz 14 przycisków czynności + 8-kier. przełącznik widoku: dwa 4-kier. przełączniki grzybkowe + 3 przyciski + jeden suwak 2-pozycyjny + jeden 8-kier. przełącznik grzybkowy widoku.

Słabsze strony

Sama przepustnica USB pomimo tego że jest ergonomiczna, posiada dodatkową oś, która z powodzeniem może posłużyć jako oś steru kierunku, potrafi pracować skokowo. Posiada ona regulację oporu, ale jest to jej najsłabszy punkt. Oczywiście można ją wyregulować w taki sposób, że będzie chodziła w miarę płynnie ale wymaga to przekręcania śruby o pół obrotu i sprawdzanie efektu.

jaki-joystick-do-dcs

 

1a. THRUSTMASTER JOYSTICK PC – T.16000M FCS

To opcja bez przepustnicy, ten sam joystick opisany powyżej ale bez osobnej przepustnicy. Oczywiście mała przepustnica jest wbudowana w joystick i jak najbardziej spełnia swoje zadanie. Wszystko co napisałem powyżej odnośnie joysticka możesz traktować jako aktualne tutaj

2. THRUSTMASTER PC – T.16000M FCS Flight Pack

Jest to zestaw składający się z joysticka i przepustnicy jak w zestawie nr + pedały TFRP. Jest to rozwinięcie zestawu Thrustmaster T.16000 HOTAS. Posiadając ten zestaw możesz śmiało powiedzieć, że latasz jak prawdziwy pilot.

Jako, że opisałem joystick i przepustnicę powyżej kilka słów o pedałach TFRP. Jak dla mnie są to idealne pierwsze pedały do symulacji. Ze względu na swoją niewygórowaną cenę. Nie widziałem innych pedałów w tej cenie i tej jakości na rynku. Wiadomo, są plastikowe ale samo tworzywo jest dobrej jakości. Pedały usb współpracują z większością symulatorów na rynku w trybie Plug&Play. Oprócz osi steru kierunku, każdy pedał ma osobną oś, której możesz używać jako hamulca. Niezależnie, co niezwykle ułatwia życie przy kołowaniu.

Z własnego doświadczenia wiem, że pedały zmieniają doznania w grze i jakość samej gry. Nie dosyć, że pilotujesz jak w prawdziwym samolocie czy helikopterze to na dodatek samo latanie jest dużo łatwiejsze i precyzyjniejsze niż korzystanie z osi skrętnej joysticka.

Można powiedzieć, że ta opcja to najtańszy kompletny joystick do DCS

Słabe strony

Pedały są relatywnie umieszczone blisko siebie, więc niektórzy z Was mogą odczuwać dyskomfort po kilku godzinach grania.

joystick-dcs

Następny w kolejności jest Joystick THRUSTMASTER WARTHOG. Ale polecam go od razu z pedałami. Dlaczego, ponieważ joystick jak i jego baza nie posiadają osi skrętnej. Czyli nie masz osi, do steru kierunku czy tylnego wirnika w helikopterze. Pamiętaj o tym i nie wierz opisom w innych sklepach.

3. Joystick i przepustnica Thrustmaster Warthog HOTAS z pedałami USB TFRP

To produkt z górnej półki wykonany z metalu i innych najwyższej jakości materiałów. Samo trzymanie obu urządzeń w ręce sprawia, że jak najszybciej chcesz odpalić DCS. Replika drążka z legendarnego samolotu A10 Warthog. Ciężki, stabilny, precyzyjny. Da Ci poczucie jakbyś naprawdę siedział w prawdziwym samolocie bojowym. Polecam zestaw Warthog dlatego, że jest on ekonomicznie najrozsądniejszy. Joystick i przepustnicę możesz kupić osobno, ale to znacząco przedraża zakup. Oczywiście jeżeli masz potrzebę, bo np. masz już swój ulubiony joystick, możesz kupić osobno przepustnicę usb. Jeżeli zależy Ci tylko na joysticku, również możesz go kupić osobno, pamiętaj tylko, że nie ma on wbudowanej przepustnicy. Dodaj do tego pedały TFRP i możesz zostać bohaterem na serwerze Hoggit. Nie będę przytaczał tutaj wszystkich funkcji joysticka, zapraszam Cię do przeczytania pełnego opisu tutaj.

Słabe strony

Bardziej tyczą się pedałów TFPR, czyli ich wąski rozstaw

dcs-joystickpedaly-dcs

4. Wariacje zestawu Warthog. + przepustnica USB + pedały TFRP

Thrustmaster daje Ci możliwość złożenia samemu joysticka do F16 i F18. Co to oznacza, możesz kupić osobno podstawę joysticka i do tego dołożyć drążek F16 lub F18. Potrzebujesz do tego przepustnice i pedały. Co ważne w tych wersjach, posiadają one natywne połączenie z DCS z odpowiednimi modułami F16 i F18, więc jest to idealny joystick DCS

dcs-f16c

f18-dcs

dcs-joystick-z-przepustnicą

5. Wersja DeluX – Zestaw Warthog i jego wariacje + pedały TPR

Są to zestawy opisane w punkcie 3 i 4 ale zamiast pedałów TFRP wybieramy pedały Thrustmaster TPR. Sam posiadam te pedały i niektórzy mogą się śmiać, że korzystam z nich wraz zestawem T.16000 Hotas, ale dla mnie to był pierwszy konkretny zakup do DCS, a zwłaszcza Mi8. Pedały sprawiają wrażenie, jakby zostały zdemontowane z samolotu. Solidna metalowa kolumna, metalowe pedały, konkretny rozmiar. Działają niezwykle precyzyjnie, mają kilka regulacji, czyli platformę, na której trzymamy stopę możemy wyregulować w zależności od potrzeb. Możesz grać trzymając całe stopy na platformie jak i opierając piety na podłodze a żeby to zmienić potrzebujesz tylko jednego klucza imbusowego. Oczywiście znajdziesz też tutaj niezależne osie pod platformami, czyli sterowanie hamulcami może odbywać się niezależnie. Jak dla mnie jest to sprzęt dla kogoś, kto naprawdę kocha swoje hobby i pragnie posiadać w domu kawałek samolotu czy helikoptera.

dcs-pedaly

 

Mam nadzieje, że moja opinia pomoże Ci w odpowiedzi jaki Joystick DCS jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *